Kultura 8 stycznia 2013, 14:03

Nieznane zdjęcia The Beatles na sprzedaż

Kolorowe zdjęcia The Beatles, wykonane w 1964 roku przez Boba Becka i przedstawiające muzyków na scenie oraz podczas konferencji prasowej, trafią na aukcję w 50 rocznicę wydania pierwszej płyty zespołu „Please Please Me”.

„Te zdjęcia pokazują The Beatles podczas ich trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych w 1964 roku. Każde nowe i nieznane fotografie Beatlesów stanowią atrakcję dla ich fanów i kolekcjonerów” – powiedział w rozmowie z „The Guardian” Ernie Sutton, przewodniczący brytyjskiego fanklubu „fantastycznej czwórki”. „Przeważająca większość zdjęć wykonanych w tym okresie jest czarno-biała. To prawdziwa przyjemność, móc oglądać kolorowe fotografie, wykonane w trakcie tej historycznej trasy”.

fot. Bob Beck

fot. Bob Beck

Zdjęcia wykonał Bob Beck, zmarły w 2002 roku fizyk i wynalazca, prywatnie fan The Beatles. Beck zostawił po sobie obszerne archiwum materiałów dedykowanych zespołowi. Wykonał je latem 1964 roku, podczas trasy koncertowej zespołu po Ameryce. Przeważająca ilość zdjęć z tego okresu jest czarno-biała. Fotografia kolorowa była znacznie droższa w obróbce, a Beatlesi byli jedynie popową grupą, być może tylko chwilową modą.

Wśród prac Becka znajdują się zdjęcia wykonane podczas koncertów po występie w programie Eda Sullivana, podczas którego pobili rekordy oglądalności. 65 slajdów zawiera koncertowe ujęcia z daleka i zbliżenia z konferencji prasowej, która odbyła się w Los Angeles w hotelu Sahara, a także zamkniętego przyjęcia w domu Alana Livingstone’a, ówczesnego właściciela Capitol Records.

Cała kolekcja Becka trafi na aukcję 22 marca, w 50. rocznicę wydania płyty „Please Please Me”. Paul Fairweather z domu aukcyjnego Omega w Stockport w hrabstwie Cheshire zapowiedział: „Spodziewamy się udziału kupców z całego świata. Szacujemy, że archiwum osiągnie kwotę od 10 do 15 tysięcy funtów”.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: