Nauka 3 stycznia 2013, 18:50

Nadwaga przedłuża życie?

Wyniki badań opublikowane przez Journal of the American Medical dowodzą, że ludzie z nieznaczną nadwagą żyją dłużej.

Tabela BMI, fot. Marcin Floryan

Tabela BMI, fot. Marcin Floryan

Artykuł wywołał burzę, ponieważ sygnał ten jest odwrotny do powtarzanych od dawna ostrzeżeń przed otyłością. Nadwaga jest bowiem uważana za jedną z głównych przyczyn zgonów w bogatych społeczeństwach Zachodu. Tymczasem wnioski wyciągnięte przez Centres for Disease Control and Prevention z amerykańskiego stanu Maryland wskazują na to, że nieznaczna otyłość zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci.

Wyniki badań wydają się trudne do podważenia, ponieważ uzyskano je analizując dane pochodzące z wielu krajów, dotyczące aż trzech milionów ludzi oraz ponad dwustu tysięcy zgonów.

Mechanizm kontrowersyjnej prawidłowości dowodzi, że dodatkowe kilogramy działają jak bariera ochronna w przypadku nagłego załamania zdrowia. Pozwala to w miarę łagodnie przejść przez ciężką chorobę, która wiąże się z utratą apetytu.

Prawidłowe BMI, obliczane przez podzielenie masy ciała wyrażonej w kilogramach przez kwadrat wzrostu w metrach, wynosi od 18,5 do 25.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: