Wiadomości 8 stycznia 2013, 11:21

Ministerstwo ułatwi studiowanie

Kształcenie na poziomie wyższym i niepewne kierunki – z tymi problemami chce zmierzyć się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jeszcze w tym roku.

Uniwersytet Jagielloński, fot. Jan Mehlich

Uniwersytet Jagielloński, fot. Jan Mehlich

Ministerstwo pragnie ułatwić studiowanie osobom, które ukończyły 25 rok życia i są aktywne zawodowo. Do tej pory nawet program studiów niestacjonarnych uniemożliwiał studiowanie młodym ludziom , którzy równocześnie pracowali, często w niestandardowych godzinach pracy.

Osoby dojrzałe, z doświadczeniem zawodowym będą mogły dostać się od razu na drugi lub trzeci rok studiów, a także kontynuować naukę obecności na zajęciach.

— Dyplom powinien być odzwierciedleniem wiedzy, a nie listą kto i gdzie poświęcił czas na czytanie książek — przekonuje cytowany przez Informacyjną Agencję Radiową profesor Janusz Luty z Politechniki Wrocławskiej.

Jak informuje IAR, pomysł zmian entuzjastycznie przyjął już między innymi Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, który chce zdobyć uprawnienia do prowadzenia studiów w takim trybie. Rektor Andrzej Gospodarowicz cieszy się również z pomysłu utworzenia listy ostrzeżeń dla studentów, na której znajdą się kierunki i uczelnie, które realizują programy nauczania na niewystarczającym poziomie. Dzięki temu maturzyści będą ostrzegani przed słabymi uczelniami, a szkoły wyższe będą zmuszane do dbania o poziom nauczania.

Zmiany mają szansę wejść w życie jeszcze w październiku tego roku.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: