Kultura 27 grudnia 2012, 23:41

Matisyahu, rapujący żyd, zaśpiewa w Polsce

28 lutego 2013 r. we wrocławskiej Hali Stulecia odbędzie się pierwszy w Polsce halowy koncert Matisyahu, żydowskiego muzyka śpiewającego m.in. reggae. Koncert rozpocznie europejską trasę artysty, który wydał swój nowy album: „Spark Seeker”.

Matisyahu, fot. YouTube

Matisyahu, fot. YouTube

Matisyahu, a właściwie Matthew Paul Miller, urodził się w żydowskiej rodzinie w West Chester. Był burzliwym nastolatkiem: uciekał ze szkoły, nosił dready i, jak sam przyznaje, nie mógł znaleźć swojego miejsca na świecie. W końcu wyjechał do Izraela, gdzie obcował ze swoją kulturą i zaczął się modlić.

Pod wpływem rabina Chabad-Lubavitcha, którego spotkał w Nowym Jorku po powrocie z Izraela, zmienił imię i przyjął chasydzki styl życia. Matthew zapuścił wówczas brodę, zaczął nosić myckę, a dready zastąpił tradycyjnymi pejsami. Występował tak na scenie, co przyciągnęło uwagę mediów. Pod koniec 2011 roku artysta zerwał z ortodoksyjnym wizerunkiem, co jednak w żaden sposób nie wpłynęło na jego charakterystyczną twórczość.

W swoich piosenkach Matisyahu łączy reggae, hip-hop i alternatywnego rocka.Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: