Wiadomości 9 lutego 2013, 12:19

Lekarze szczepiący dzieci giną od kul

Nigeria jest jednym z trzech krajów, na terenie których polio występuje stale. Co gorsza, lekarze szczepiący dzieci giną od kul.

— Dziewięć lekarek, które szczepiły dzieci zostały zastrzelone w centrach zdrowia w północnej Nigerii — relacjonują miejscowi policjanci, cytowani przez BBC.

Szczepionka przeciw polio, fot. USAID Bangladesh

Szczepionka przeciw polio, fot. USAID Bangladesh

W pierwszym ataku w Kano lekarki zostały śmiertelnie postrzelone przez napastnika jadącego na motorze. Trzydzieści minut później jako cel napastnicy obrali sobie klinikę pod miastem, gdzie lekarki przygotowywały się do rozpoczęcia szczepień.

Niektórzy nigeryjscy przywódcy muzułmańscy oświadczyli, że nie zgadzają się na szczepienia przeciwko polio twierdząc, że mogą one spowodować bezpłodność. W czwartek jeden z kontrowersyjnych islamskich duchownych wypowiedział się przeciwko kampanii szczepień, wmawiając ludziom, że nowe przypadki polio są spowodowane właśnie tymi szczepionkami.

Jak informuje BBC, taka opozycja ze strony duchownych jest głównym powodem, dla którego Nigeria jest jednym z trzech krajów w których wciąż panuje polio.

Polio jest infekcją wirusową, która atakuje system nerwowy, może spowodować paraliż. Choroba dotyka ludzi w każdym wieku, ale głównie narażone na nią są dzieci poniżej piątego roku życia. Nie odkryto jeszcze lekarstwa na polio, można jedynie zabezpieczać się przed nim szczepionką.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: