Wiadomości 4 lutego 2013, 16:56

Kraków: pozbędziemy się smogu w pięć lat. Za 120 mln zł

Ponad 130 mln złotych w ciągu pięciu lat i zwiększenie budżetu Krakowa z 2,8 mln do ponad 20 mln złotych w 2013 roku na likwidację smogu w Krakowie to efekt spotkania, które odbyło się w gabinecie przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera.

Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie, w tle elektrociepłownia Łęg. Fot. KlausFoehl

Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie, w tle elektrociepłownia Łęg. Fot. KlausFoehl

Jak czytamy w komunikacie Jana Machowskiego z Biura Prasowego Wydziału Informacji, Turystyki i Promocji Miasta Krakowa, podczas spotkania ustalano, że Kraków wystąpi z wnioskiem do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o 70 mln złotych z programu priorytetowego „KAWKA – Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii”, z czego 10 mln złotych zostanie wykorzystane jeszcze w 2013 roku. Pozostałe 60 mln zostanie spożytkowane do roku 2018.

Miasto zwróci się również z wnioskiem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o 50 mln złotych (do 2018 r.), z czego 10 mln przeznaczone zostanie na działania zmierzające do likwidacji niskiej emisji jeszcze w 2013 r.

W spotkaniu udział wzięli: Małgorzata Skucha – Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Małgorzata Mrugała – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Paweł Ciećko – Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Ireneusz Raś – Poseł na Sejm RP, Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa oraz Tadeusz Trzmiel – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa. Gospodarzem był Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Uczestnicy spotkania omówili również współpracę z WFOŚiGW oraz NFOŚiGW w zakresie działań termomodernizacyjnych w Krakowie oraz wymiany taboru komunikacyjnego na bardziej ekonomiczny, a także w sprawie montażu w Krakowie dwóch dodatkowych stacji monitorujących stan powietrza.

Wszystkie wymienione posunięcia prowadzić mają do przyspieszenia działań antysmogowych i obniżenia zanieczyszczenia powietrza w Krakowie do dopuszczalnych norm w ciągu najbliższych 5 lat — zapewnia Machowski.

Prognoza średniodobowej jakości powietrza dla woj. małopolskiego na dzień 6 lutego 2013 r. Rys. malopolska.pl

Prognoza średniodobowej jakości powietrza dla woj. małopolskiego na dzień 6 lutego 2013 r. Rys. malopolska.pl

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: