Wiadomości 11 grudnia 2012, 17:16

Kolejne samopodpalenia buddystów

W Chinach aktu samospalenia dokonało dwóch kolejnych Tybetańczyków, protestujących przeciwko polityce Chińskiej Republiki Ludowej wobec Tybetu.

Buddyjski mnich Thích Quảng Ðức dokonuje aktu samospalenia na ulicy Sajgonu, 1963 r. Fot. STF, Malcolm Browne

Buddyjski mnich Thích Quảng Ðức dokonuje aktu samospalenia na ulicy Sajgonu, 1963 r. Fot. STF, Malcolm Browne

Samopodpalenia dokonało dwóch dwudziestokilkuletnich mężczyzn, jeden z nich był mnichem. Z kolei w niedzielę podpaliła się 16-letnia tybetańska uczennica z prowincji Qinghai.

Z informacji Międzynarodowej Kampanii na rzecz Tybetu wynika, że od 2009 roku tak radykalną formę protestu już ponad dziewięćdziesiąt Tybetańczyków. Większość nie przeżyła.

Samospalenie polega na demonstracyjnym popełnieniu samobójstwa, zwykle poprzez oblanie się łatwopalnym płynem i podpalenie. Jednym z najgłośniejszych tego typu przypadków było samobójstwo buddyjskiego mnicha Thích Quảng Ðức, który 11 czerwca 1963 roku dokonał aktu samospalenia w proteście przeciwko prześladowaniom buddystów w Wietnamie Południowym przez gabinet katolickiego prezydenta Ngô Đình Diệma. Zdarzenie miało miejsce na ulicy Sajgonu. Mnich, oblawszy się uprzednio benzyną, zapalił zapałkę i — na oczach mnichów, dziennikarzy i gapiów — podpalił się. Zdarzenie zostało sfotografowane przez Malcolma Browne.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: