Ekonomia 4 stycznia 2013, 21:51

Kanadyjskie pieniądze topnieją. Dosłownie

Wszystko wskazuje na to, że kanadyjskie pieniądze topią się w wysokiej temperaturze. Z pewnością wprawiło to w zakłopotanie dyrekcję Banku Kanady, który podjął decyzję o drukowaniu banknotów na polimerze.

Polimerowy banknot o nominale 100 dolarów kanadyjskich

Polimerowy banknot o nominale 100 dolarów kanadyjskich

Jak podaje serwis qz.com, pierwsze plastikowe pieniądze kanadyjska mennica wydrukowała w 2011 roku, począwszy od studolarówek. Od tamtej pory problem z banknotami zgłosiło mnóstwo mieszkańców twierdzących, że pieniądze umieszczone w pobliżu ciepła nieodwracalnie odkształcają się.

Bank Kanady, który 31 grudnia opublikował 134 strony akt związanych z dochodzeniem w sprawie topniejących pieniędzy póki co nie zajął w sprawie oficjalnego stanowiska. Jednak nawet jeśli okaże się, że specjalistyczne ekspertyzy potwierdzą istnienie problemu, polimer nadal pozostanie tworzywem trwalszym od jakiegokolwiek papieru.

Władze Kanady oczekują, że studolarówki przetrwają pełne 20 lat, to jest dwa razy dłużej niż zwykłe papierowe banknoty. Ponadto, banknoty nie ulegną zepsuciu nawet po zamoczeniu, nie wspominając już o tym, że plastik można poddać recyklingowi. Plastikowe banknoty są także trudniejsze do podrobienia niż ich papierowe odpowiedniki.

Kanada nie jest jedynym krajem, który zmienił swoją walutę na plastikową. Po raz pierwszy plastikową walutę wprowadziła Austria w 1988 r, a już w październiku 2011 roku w 22 krajach na całym świecie wydrukowano ok. 3 miliardy polimerowych banknotów.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: