Raporty 6 stycznia 2014, 14:42

Gdzie możesz zginąć? Lepiej unikać… przejść dla pieszych

W Polsce lepiej nie wchodzić na przejścia na pieszych. To drugie, po jezdni, miejsce na którym najczęściej dochodzi do wypadków. Piesi giną także na skrzyżowaniach, chodnikach czy… przystankach.

Przeanalizowaliśmy opracowanie Zespołu Profilaktyki i Analiz Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Uwzględniliśmy najświeższe dostępne dane, a więc na rok 2013, jako że biuletyn 2013 nie został jeszcze opublikowany. Wnioski są niepokojące szczególnie dla osób poruszających się pieszo.

W 2012 r. odnotowano aż 10 309 wypadków z udziałem osób pieszych w których zginęło łącznie 1 157 pieszych, a 9 694 odniosło obrażenia. Zacznijmy od miejsc występowania wypadków.

 

rys. Komenda Główna Policji

rys. Komenda Główna Policji

 

Do największe liczby wypadków z udziałem pieszych doszło na przejściach dla pieszych. Na pasach zabitych zostało aż 212 osób. Niebezpieczne są także skrzyżowania (2 957 wypadków), a nawet chodniki i drogi dla pieszych (358). Piesi mogą czuć się zagrożeni dosłownie wszędzie, bowiem sporadycznie wypadki zdarzają się także na… przystankach komunikacji publicznej (91).

 

rys. Komenda Główna Policji

rys. Komenda Główna Policji

 

Oczywiście należy zauważyć, że sytuacja na polskich drogach (i chodnikach) i tak jest lepsza niż kiedyś. W 2003 roku na przykład na przejściach odnotowano aż 5006 wypadków.

Jak czytamy w opracowaniu Komendy Głównej Policji, liczba wypadków na przejściach dla pieszych malała od 2001 do 2010 roku, w 2011 roku liczba ta wzrosła o 105 co budzi niepokój, gdyż przejście dla pieszych w swej istocie gwarantować powinno tym uczestnikom ruchu bezpieczne przekroczenie jezdni. Jednakże w wielu przypadkach sami piesi wchodzą na przejście bezpośrednio przed pojazdem.

Wypadki z udziałem pieszych zdarzają się najczęściej w miesiącach jesienno-zimowych z uwagi na warunki klimatyczne (wcześnie zapadający zmrok, a co za tym idzie utrudnioną widoczność). Piesi najbardziej zagrożeni są w listopadzie (176 zabitych i 1 085 rannych).

 

rys. Komenda Główna Policji

rys. Komenda Główna Policji

 

Osoby poruszające się pieszo giną przede wszystkim z powodu nieudzielenia pierwszeństwa przez kierujących oraz nieprawidłowego przejeżdżania przejść dla pieszych. Nie bez konsekwencji pozostaje niedostosowanie prędkości, czy nieprawidłowy manewr cofania (16 zabitych i 456 rannych).

Przy okazji warto zerknąć na kilka innych statystyk. Policja zauważa na przykład, że 2012 roku nietrzeźwi użytkownicy dróg uczestniczyli w 4 467 wypadkach drogowych (12,1% ogółu wypadków), śmierć w nich poniosły 584 osoby (16,4% ogółu zabitych), a 5 305 osób odniosło obrażenia (11,6% ogółu rannych). Najwięcej wypadków z udziałem pijanych użytkowników dróg (nie tylko kierujących) odnotowano na Śląsku.

 

rys. Komenda Główna Policji

rys. Komenda Główna Policji

 

Paradoksalnie, najwięcej wypadków zdarza się przy dobrych warunkach atmosferycznych. W dobrych warunkach atmosferycznych kierujący czują większy komfort jazdy, a co za tym idzie – rozwijają większe prędkości.

 

rys. Komenda Główna Policji

rys. Komenda Główna Policji

 

Wbrew powszechnej opinii, sprawcami wypadków są przede wszystkim mężczyźni. Pozostaje się zastanowić, czy wynik taki związany jest z lepszymi umiejętnościami kobiet czy mniejszym ich udziale w ogólnej liczbie kierujących.

Na koniec ciekawostka – w 2012 r. odnotowano aż 1 180 wypadków spowodowanych przez osoby w wieku 0-14 lat, z czego aż 28 to wypadki, w których kierującym była osoba poniżej 6 roku życia.

Pełne wersje policyjnych raportów rocznych znajdują się na stronie internetowej Komendy Głównej Policji.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: