Nauka 3 stycznia 2013, 23:11

Ewolucyjny sens noszenia szpilek

Odzieżowa moda zmienia się nieustannie, ale jedna szczególna rzecz pozostała niezmienna w swym stylu od wielu pokoleń. To buty na wysokim obcasie, które pierwszy raz stały się modne w XVI wiecznej Francji i od tamtej pory do dzisiaj stanowią istotną część kobiecej garderoby.

fot. Christian Louboutin

fot. Christian Louboutin

Najnowsze wyniki badań sugerują, że popularność damskiego rodzaju obuwia określanego mianem „szpilek” można wytłumaczyć założeniami teorii ewolucji.

— Nie chodzi o sztuczne zwiększanie wzrostu, ale raczej o sposób w jaki to obuwie zmienia kobiecy chód — tłumaczy psycholog Paul Morris z Uniwersytetu w Portsmouth.

Wyniki badań sugerują bowiem, że wysokie obcasy wyolbrzymiają różnice w sposobie chodzenia mężczyzn i kobiet co sprawia, że użytkowniczka szpilek staje się bardziej kobieca. W konsekwencji pobudza seksualnie mężczyzn i zwraca uwagę kobiet jako potencjalna konkurentka.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: