Nauka 6 marca 2013, 22:38

Dzieci nie powinny korzystać z telefonów?

Rodzice powinni ograniczyć dzieciom korzystanie z telefonów komórkowych i telefonów bezprzewodowych z przyczyn zdrowotnych. Australijscy naukowcy zalecają ograniczenie narażania podopiecznych na promieniowanie urządzeń.

fot. Daniel Zanetti

fot. Daniel Zanetti

Jak podaje news.com.au, Australijska Rządowa Agencja Ochrony Radiologicznej i Nuklearnej (ARPANSA) sugeruje także, aby tzw. radiowe „nianie” stawiać metr od łóżeczek, by zminimalizować promieniowanie magnetyczne.

– Z powodu braku naukowych dowodów na to, jaki wpływ mają komórki i telefony bezprzewodowe na dzieci, ARPANSA zachęca rodziców do ograniczenia czasu narażenia na promieniowanie – czytamy w oświadczeniu agencji dotyczącym narażania na promieniowanie urządzeń bezprzewodowych.

– Jedynym sposobem zachowania ostrożności jest zmniejszenie niepotrzebnego czasu, w którym dzieci korzystają z tego typu urządzeń. Nie należy jednak popadać w paranoję, nie można całkowicie zakazywać dzieciom rozmawiać przez telefon – czytamy.

Lekarze zgadzają się z zaleceniem agencji i zalecają, aby korzystać ze smartfonów czy tabletów w odległości co najmniej metra od małych dzieci.

Według najnowszych danych z Australijskiego Biura Statystyk, jedno na cztery dziewięciolatków w Australii oraz 75 proc. nastolatków posiada swój własny telefon.

Steve Hambleton z Australijskiego Stowarzyszenia Medycznego mówi, że chociaż ryzyko nie jest zbyt wysokie, lepiej żeby dzieci nie trzymały telefonów przy uchu.

– Dzieciom jeszcze rozwijają się mózgi, w związku z czym lepiej redukować narażenie na promieniowanie w tym czasie – mówi Hambleton. – Nawet umieszczenie kciuka pomiędzy telefonem a uchem zredukuje poziom promieniowania – radzi.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: