Ekonomia 15 lutego 2013, 19:58

„Dno w gospodarce już osiągnęliśmy” – prof. Noga o gospodarce Polski

- „Dno w gospodarce już osiągnęliśmy” – mówi z optymizmem w rozmowie z Money.pl prof. Marian Noga, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

fot. DocentX

fot. DocentX

Pytany o to, kiedy w gospodarce Polski i Europy zacznie się poprawiać, podaje konkretny termin: „Już w lipcu możemy zobaczyć pierwszy sygnał, który świadczyć będzie o tym, że wchodzimy na ścieżkę wzrostu. Później już miesiące letnie będą według mnie szansą na odbicie całej Unii Europejskiej, w tym Polski”.

Według byłego członka RPP słabe dane dotyczące PKB eurogrupy o niczym nie świadczą. – „Mechanizm jest taki, że analizując dane, wszyscy widzą PKB Niemiec na poziomie minus 0,6 procent, ale zapominają, że to są dane za zeszły rok. To już było, teraz mamy 2013 rok, kolejny miesiąc, tamte informacje to przeszłość i tak je powinniśmy traktowa” – tłumaczy prof. Noga.
Silnym motorem dla Unii Europejskiej, w tym Polski, będą Niemcy, które w tym roku, według ekonomisty, będą miały wzrost gospodarki na poziomie procenta.

Ostatnie dane pokazujące, że spadł udział Niemiec w polskim eksporcie to – według ekonomisty – już przeszłość. – „Wszystko zacznie się odbudowywać, kiedy zacznie poprawiać się ich gospodarka. Jeśli będzie wzrastać na poziomie procenta, tak samo zacznie poprawiać się sytuacja w polskim eksporcie. W niemieckim wzroście upatruję olbrzymią szanse dla branży budowlanej w Polsce” – mówi Marian Noga w rozmowie z Money.pl.

Money.pl

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: