Nauka 4 stycznia 2013, 13:00

Dlaczego zmieniamy status na Facebooku?

Naukowcy postanowili wyjaśnić, co zmusza użytkowników Facebooka do permanentnego aktualizowania swojego statusu na portalu społecznościowym.

Logotyp serwisu społecznościowego Facebook

Logotyp serwisu społecznościowego Facebook

Wyniki badań sugerują, że studenci, którzy częściej aktualizowali status, odnosili wrażenie „mniejszej samotności”. Nawet jeśli nikt nie „polubił” czy nie skomentował ich postów.

— Na pomysł przeprowadzenia takiego badania wpadliśmy podczas przerwy na kawę – mówi portalowi Live Science psycholog Fenne große Deters z Uniwersytetu w Berlinie. — Zastanawiając się dlaczego aktualizowanie statusu jest tak popularne, stwierdziliśmy, że będzie to bardzo interesujący przedmiot badań nad nowymi formami komunikacji empirycznej — dodaje.

Deters i jego koledzy wybrali około 100 studentów (wszyscy korzystali z serwisu Facebook) na Uniwersytecie w Arizonie. Wszystkim uczestnikom badania wstępnie zmierzono „poziom” ich samotności, szczęścia i depresji. Następnie studenci udostępnili naukowcom swoje profile na Facebooku.

Tygodniowe aktualizacje statusów uczestników badania zostały poddane skrupulatnej analizie. Niektórych studentów poproszono, aby częściej aktualizowali swoją tablice przez najbliższe siedem dni. Wszyscy wypełniali także krótkie ankiety pod koniec każdego dnia dotyczące nastroju.

Zespół naukowców odkrył, że grupa studentów, która nie zmieniła swoich nawyków w mediach społecznościowych, czuła się bardziej samotna w ciągu tygodnia, a poczucie szczęścia pozostało niezmienne. Z kolei ci, którzy aktualizowali swoje tablicę odczuwali spadek uczucia samotności, co naukowcy uważają za pozytywny efekt aktualizowania swojego statusu.

Zespół doszedł także do wniosku, że poziom odczuwanej samotności nie zależał od tego, czy aktualizacje studentów na Facebooku były „polubiane” lub komentowane przez ich znajomych. To ciekawe, bowiem mogłoby się wydawać, że brak reakcji ze stronych znajomych mógłby być odbierany za formę odrzucenia, tymczasem sam fakt pisania na swojej tablicy pozwalał czuć się ludziom bardziej towarzyskimi.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: