Wiadomości 14 stycznia 2014, 18:15

Ateizm podstawą przyznania azylu. Precedensowa decyzja

Wielka Brytania przyznała azyl Afgańczykowi, gdyż z powodu jego ateizmu groziłaby mu śmierć w ojczystym kraju.

Londyn, fot. Graeme Maclean/Wikimedia

Londyn, fot. Graeme Maclean/Wikimedia

Precedensowy przypadek dotyczy 23-letniego Afgańczyka, który przestał wierzyć w Boga. Władze Wielkiej Brytanii rozpatrując jego sprawę po raz pierwszy w historii uznały ateizm za podstawę do przyznania azylu.

Imigrant przybył do Wielkiej Brytanii w 2007 roku w wieku 16 lat uciekając przed klanem, z którym był skonfliktowany. Już w nowym miejscu zamieszkania zadeklarował ateizm.

Zgodnie z konwencją ONZ o uchodźcach z 1951 roku, prawo do wolności przekonań miało obejmować mniejszości religijne oraz osoby prześladowane z powodów politycznych, rasowych czy narodowościowych.

Wolność wyznania dla humanistów, ateistów i innych niewierzących jest tak samo ważnym elementem swobody przekonań, jak dla wierzących możliwość praktykowania religii – powiedziała cytowana m.in. przez PAP Andrew Copson z Brytyjskiego Stowarzyszenia Humanistów.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: