Nauka 1 stycznia 2013, 21:12

Astronauci nie powinni lecieć na Marsa? Zagrożenie m.in. chorobą Alzheimera

Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Rochester Medical Center dowodzą, że długie podróże w kosmos narażą astronautów na niebezpieczne dla mózgu promieniowanie, które przyspiesza ataki wielu chorób, w tym choroby Alzheimera.

Mars, fot. nasa.gov

Mars, fot. nasa.gov

Fatalne skutki promieniowania mogą być sporą trudnością w odbyciu potencjalnego lotu na Marsa.

Jak podaje AFP, podczas eksperymentu eksperci z NASA poddawali wspomnianemu promieniowaniu myszy. W efekcie, u gryzoni stwierdzono poważne zaburzenia neurologiczne.

— Badania po raz pierwszy pokazują, że ekspozycja na  promieniowanie na poziomie równoważnym odbywaniu misji na Marsa może spowodować niekorzystne zmiany w mózgu. Na Ziemi to pole magnetyczne ochrania ludzi przed takim promieniowaniem — wyjaśnia cytowany przez AFP Michael O’Banion z Uniwersytetu Rochester Medical Center.

Poprzednie badania sugerują, że astronauci są także bardziej narażeni na choroby układu krążenia, choroby układu mięśniowo-szkieletowego oraz raka.

Mimo to, NASA ma w planach zorganizowanie pierwszej załogowej misji na Marsa w 2035 roku.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz odwiedzać nas częściej, udostępnij go na Facebooku, skomentuj oraz polub nasz portal, by otrzymywać więcej treści, które mogą Cię zainteresować: